20 oktober 1728 (Alder 14) København brænder. 2/5 af byen går til, deriblandt rådhuset, flere kirker og 1700 huse. Cirka 4.000 familier bliver husvilde.
12 oktober 1730 (Alder 16) Kong Frederik IV dør. Christian VI bliver Danmarks konge.
Historisk begivenhed
4 februar 1733 (Alder 19) stavnsbåndet indføres ved forordring, binding af de 14-36-årige mænd af bondestanden til det gods, hvor de var hjemmehørende
12 oktober 1742 (Alder 28) stavnsbåndet skærbes ved forordring, binding af de 9-40-årige mænd af bondestanden til det gods, hvor de var hjemmehørende
-------------------------------------------------------------------------------- Parents: Father: Jens Mathias Bolderup Family Mother: Margaretha Frandsdatter
-------------------------------------------------------------------------------- Marriages: Spouse: Kirstine Margrethe Schanderup Family Marriage: 23 OCT 1744 , Ringkobing, Denmark
-------------------------------------------------------------------------------- Messages: Record submitted after 1991 by a member of the LDS Church. No additional information is available. Ancestral File may list the same family and the submitter.
-------------------------------------------------------------------------------- Source Information: No source information is available.
13 april 1764 (Alder 50) stavnsbåndet skærbes igen ved forordring, binding af de 4-40-årige mænd af bondestanden til det gods, hvor de var hjemmehørende
Historisk begivenhed
14 januar 1766 (Alder 52) Kong Frederik V dør. Christian VII bliver Danmarks konge.
Note: Ifl. slægts-og tilnavneregistret i Viborg Landsarkiv skulle der være et skifte efter ham i Bølling herreds gejstlige skifteprotokol C 42b1 af 23.maj 1776 (30.D) Det er ikke fundet, men hans dødsdag regnet ud derefter
20 juni 1788 (Alder 74) stavnsbåndet lempes ved forordring, bindingen gælder nu de 14-36-årige mænd af bondestanden til det gods, hvor de var hjemmehørende
-------------------------------------------------------------------------------- Parents: Father: Jacob Pedersen Schanderup Family Mother: Ane Margrethe Boldevin
-------------------------------------------------------------------------------- Marriages: Spouse: Frants Jensen Bolderup Family Marriage: 23 OCT 1744 , Ringkobing, Denmark
-------------------------------------------------------------------------------- Messages: Record submitted after 1991 by a member of the LDS Church. No additional information is available. Ancestral File may list the same family and the submitter.
-------------------------------------------------------------------------------- Source Information: No source information is available.
Bølling hr., Ringkøbing amt, Ribe stift. Nordvestjylland. Kor og skib er opført i romansk tid af tilhugne granitkvadre over skråkantsokkel med dobbeltrille. I korets sydmur ses en tilmuret præstedør. Syddøren er stadig i brug, norddøren tilmuret. I korets murværk mod øst ses et tilmuret romansk vindue, mod nord har man genåbnet det romanske vindue og indsat en glasmosaikrude. I sengotisk tid blev skibet forlænget mod vest med kvadre, som skulle stamme fra den nedrevne kirke i Finderup. Noget senere blev tårnet opført. Våbenhuset er ligeledes opført i sengotisk tid. I våbenhuset er opsat en romansk gravsten. På kirkegården ses endnu en romansk gravsten.
Kor og skib har flade bjælkelofter. Korbuen er bevaret med kragbånd, der har profilering og lindormeslyng på endefladerne. Alterbordet er dækket af et panel i renæssance fra o.1600. Altertavlen er ligeledes fra o.1600, i midterfeltet ses et oprindeligt maleri, som fremstiller Nadveren. I koret er ophængt en messeklokke fra katolsk tid. Prædikestolen er et snitværk i renæssance fra begyndelsen af 1600-tallet, arkadefelterne med evangelistrelieffer adskilles af mandlige og kvindelige hermer, på en vinge, som er tilføjet senere, ses et naivt billede af en konge og en præst. På herskabsstolens låger ses våben for Anders Skram og Mette Fasti samt årstallet 1641.
I tårnrummet ser man nogle ret umagelige kirkestole, her sad rakkerne under gudstjenesten bag et gitter. Rakkerne var socialt udstødte som fandtes over hele landet i 1700 og 1800-tallet. De var ikke sigøjnere men danskere, for hvem det var gået skævt, helt udelukke kan man dog ikke, at der var en vis sammenblanding. Rakkerne søgte ofte til Vestjylland, hvor de kunne leve i fred på heden og udføre deres arbejde med f.eks. flåning af døde heste. Dejbjerg blev et samlingssted for rakkerne, og på kirkegården indrettede man en særlig afdeling til rakkergrave, stedet er nu markeret på en græsplæne mod øst. Jens Langkniv var også rakker og historien fortæller, at han skjulte sig i de nærliggende Daugbjerg kalkminer. Steen Steensen Blicher har i flere af sine noveller fortalt om rakkerne og Jens Langkniv.
Den romanske granitfont har to par dobbeltløver på kummen og firkantet fod med hjørnehoveder og relieffer på siderne. Fonten er registreret i Mackeprang - Nord og Sønderjylland - Østjyske løvefonte - Den klassiske type - Låsby-Vindingegruppen.